^

Vladimír Hučín

Není to o mně, ale o nás


(ukázky z knihy jsou na konci stránky)

 

Autoři: Nail Hassairi, Vladimír Hučín, David Navara

 

Doporučená cena: 350 Kč vč. DPH

 

ISBN: 978-80-254-2779-8

Druhé rozšířené vydání

 

Vydavatel: nuabi, s.r.o.

Obsah: 451 stran, 32 obrázků

Vazba: pevná V8

Jazyk: česky

 

Anotace

 

Kniha rozhovorů mezi Vladimírem Hučínem a dvěma mladíky přináší zajímavou mezigenerační zpověď zásadového antikomunisty, který v 70. a 80. letech 20. století neváhal sáhnout po zbrani v rámci svého osamělého ozbrojeného boje proti režimu a sovětské okupaci. Základem knihy jsou autentické výpovědi Vladimíra Hučína o skutečných událostech a skutečných osobách, které jsou v duchu Hučínovy přímosti jmenovány pravými jmény. Knihu zpestřuje 30 původních dokumentů, které ač zlomek rozsáhlého Hučínova archivu, přesto výstižně dokazují jeho vybraná tvrzení (např. úpis úhlavního nepřítele z 80. let - agenta StB Mikeše).

 

Kniha mapuje přehledně a chronologicky celý Hučínův příběh a v „historické“ části Vladimír Hučín v podtextu obhajuje svou odpověď na zásadní otázku mladíků, zdali je morálně ospravedlnitelné násilí, které mohlo vyústit až ve smrt, proti lidem, kteří roztáčeli kola totalitní moci v dobách normalizace.

 

V druhé části končící rokem 2006 a věnující se aktuálním událostem jsou na četných příkladech dokládány (někdy až alarmující) nešvary nedávné a současné státní správy a justice a je konstruktivně hledáno řešení, jak tento neblahý, možná i občanu nebezpečný, stav napravit.

 

Druhé vydání přináší navíc třetí část: rozhovor Martina Vadase se Zdeňkou Mašínovou a články senátora Jaromíra Štětiny a historika Jiřího Pernese nabízející další pohledy na případ Hučín, na BIS a na komunismus v českých zemích šířeji. Plus rozhovor s Vladimírem Hučínem shrnující vývoj mezi lety 2006 - 2008. Druhé vydání navíc obsahuje jmenný a věcný rejstřík, který velmi usnadní práci zejména novinářům.

 

Vladimír Hučín

 

Narozen 25. května 1952 ve Zlíně, (Gottwaldově). Před rokem 1989 disidentem, v 90. letech důstojníkem BIS. V 70. letech rozšiřoval za pomoci balónů protisovětské letáky a výbušninami likvidoval komunistické vývěsky. Čtyřikrát odsouzen, ve vězeních strávil 40 měsíců. V r. 1987 podepsal Chartu 77. Po r. 1989 usiloval o rehabilitaci, které dosáhl. V 90. letech jako příslušník BIS pracoval na poli levicového extremismu, byl opakovaně vyhodnocován jako výborný agent. Pracoval mj. v týmu, který měl objasnit novodobé pumové útoky v Přerově. Na veřejnost však začaly pronikat informace, že na výbuších měl sám podíl, byl postupně zbaven pravomocí, z BIS propuštěn a krátce na to zatčen protiteroristickou zásahovou jednotkou. Ve vazbě strávil téměř celý rok. Následně nebyl z páchání výbuchů obžalován, byl obžalován z neuposlechnutí rozkazu, podněcování levicového extremismu a dalších pěti činů. V únoru 2002 začal soudní proces, který byl neveřejný s odůvodněním, že se projednávají utajované skutečnosti. Hučín se bránil, že obžaloba je vykonstruovaná a že měl být z BIS odstraněn, protože důrazně upozorňoval na pronikání komunistů do justice a státní správy. Řada podezřelých okolností procesu vyvolala na veřejnosti protesty. V listopadu 2005 jej okresní soud v Přerově zprostil obžaloby v plném rozsahu a v dubnu 2006 krajský soud v Olomouci osvobozující rozsudek potvrdil.

Ukázky z knihy


První stránky a obsah

Jmenný rejstřík

Agent StB Antonín Mikeš, úpis pro StB (1975)

Miloš Zeman na zámku u komunisty Prusalise (1997)

BIS skupuje knihy KATO o Janu Kavanovi (2000)

Protiteroristická jednotka zatýká Hučína (2001)

Zneužití psychiatrie proti politickým odpůrcům (2001!)Reklama: Elektronický podpis Zřízení elektronického podpisu